ІВАННІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА ОБИРАЄ СОБІ «ЖЕНИХА»

.. Опубліковано в Благоустрій.

Сільські дебати в Іванні наробили багато галасу. Жителі з усієї Іваннівської сільської ради, а це й Бортниця, Кліщиха, Зелене, Кривуха та Лебедянка, зібралися, аби обговорити, як саме зміниться їхня адміністративна приналежність. Кілька років тому ходили балачки, що Іваннівська сільська рада об'єднається з Дубном в одну велику ОТГ. То чи під­тверджуються вони? Чи, можливо, у сільської ради є інші варіанти? Хто готовий прийняти Іваннівську сільську раду в свої територіальні обійми? Про який "шлюбний" контракт говорили чиновники? Чому чотиригодинні перемовини ледь не закінчилися грандіозною бійкою? За всім стежила наш кореспондент.

ІНІЦІАТИВНА ГРУПА З МОЛОДІ ЗІБРАЛА ЛЮДЕЙ

В обідню пору, 21 жовтня, у Будинку культури села Івання було гамірно. Байдуже, що діставатися сюди тяжко, та активні жителі багатьох навколишніх сіл діставалися хто як міг.
Невеличкий сільський клуб ледь не репнув від такої кількості людей. Понад три сотні селян роз­сідалися на стільцях, навіть доставляли лавки. Розпочалися збори як то й годиться - з молитви про плідну працю. На збори запросили і чиновників - районну владу (голів райради та адміністрації), представників з мерії, голів сусідніх процвітаючих ОТГ. Завітав навіть нардеп та представники-консультанти з офісу реформ, які спеціалізуються на децентралізації. Селяни сиділи тихо, інколи можна було почути, як дзижчать запізнілі мухи в шибах. Та така зібраність тривала недовго, аж поки не по­чалися перемовини.

ДУБНУ РАЗ ВІДМОВИЛИ, А ВДРУГЕ?

Першою до слова запросили Ольгу Ляшенко, заступника міського голови Дубна. Міський голова Василь Антонюк відповісти на запрошення власним приїздом не зміг. Жінку відразу ж засипали питаннями, що отримає сільська рада, якщо Івання вирішить приєднатися до Дубна. Більше того, виявилося, що в 2015-му році міська рада ініціювала на той час об'єднання з Іваннівською сільською радою. Проте справа далі розгляду не пішла. Тоді об'єднуватися хотіло не просто місто з Іванням, а й взяти в свою компанію Малосадівську сільську раду. Втім, вияснити причину гальмування процесу від­разу в залі не вдалося - люди не чули пояснень щодо покроковості процесу об'єднання. Тим не менше, в результаті Ользі Аполлінарівні поставили чіткі питання: які гарантії, що після приєднання до Дубна не буде тотальних скорочень видатків, прибутків та штату працівників, як це трапилося в селах, що об'єдналися з сусіднім Радивиловом. Чи буде створено нове додаткове транспортне спо­лучення? Чи не трапиться так, що гроші на села надходитимуть, а дістати їх з бюджету міста буде неможливо?
- Звичайно, що жодних скорочень в результаті приєднання до Дубна не буде. Це не вигідно як для Івання, так і для самого Дубна, бо кожний за­реєстрований працівник - це платник податків, а, отже, наповнювач бюджету. Відповідно не буде скорочення надходжень чи видатків на Івання. Зараз існує безліч програм, які допомагають саме об'єднаним громадам та виділяють гранди на різноманітні проекти, фінансують допомогу розвитку тощо. Будь-яке село від приєднання тільки виграє. Усі кошти, які надходять для сіл, мусять бути освоєними, а в результаті про них треба відзвітувати тому, хто їх надавав. Тож отримати кошти на село, а витратити їх деінде не вдасться, – пояснила Ольга Ляшенко.
Втім, людей обурив той факт, що якщо Іван­нівська сільська рада приєднається до Дубна, то сільрада не матиме своїх представників. З При­вільним будуть проведені додаткові вибори та виберуть своїх депутатів.

ОФІС РЕФОРМ РОЗПОВІВ ПРО ПЛЮСИ ОТГ

Аби селяни не склали хибного уявлення про те, що дасть їхній громаді ОТГ, на збори приїхали навіть представники офісу реформ. Василь Корелас, консультант децентралізації, уточнював та заперечував, виправляв тих, хто виступав до нього.
- Процес об'єднання з містами обласного значення поки не можливий. Зараз можна лише приєднатися до міста. Це добровільно, проте, існує перспективний план приєднання територій, згідно з яким, до або в 2020-му будь-яка сільська рада стане частиною ОТГ. Наразі, Івання ще має можливість обрати - до кого приєднатися, проте, якщо це не зробити зараз, то потім запитувати не будуть, а приєднають, згідно з перспективним планом. - розповів Василь Корелас. - Потрібно вивчити уподобання громадян - чи це буде опитування на загальних зборах сільської ради, на яких, увага!, повинні бути присутні не менше 60% жителів усієї сільської ради, чи це буде подворове опитування з урнами та бюлетенями - не важливо. Громадяни мають бути опитані, аби склалася чітка картина, до кого приєднуватися згідно вподобань селян. Потім, сільська голова може розпочинати процес. Власне, якщо цього не станеться через сільського голову, то таке затягування може понести за собою навіть кримінальну відповідальність. Але варто зауважити, що місце приєднання затверджується голосуванням депутатів сільської ради на сесії. Депутати повинні зважати на бажання селян, проте, це не означає, що вони проголосуються саме за Дубно чи за Привільне.
Тобто, зі слів консультанта, хоча ефемерно селяни обиратимуть, з ким бути, та все ж долю села вирішуватимуть депутати. Проте, цю інформацію від іваннівців ніби не приховують, але й на ній не наголошують.
- Які гарантії ми можемо отримати, що наші гроші не підуть на розвиток центру ОТГ, а ми не зали­шимося ні з чим? - запитав хтось із присутніх.
- Це залежить від підписаного меморандуму, "шлюбного" договору. Зараз Іваннівська сільрада - як наречена, яка може обирати собі жениха. Але, всі гарантії та зобов'язання потрібно передбачити та обговорити до приєднання. Чи то ремонт ос­віт­лення у Іванні, чи то септики у Бортниці, чи дороги - все буде вказано в договорі, - запевнив кон­сультант.

НАРДЕП ХВАЛИВ ДУБНО ТА ПРИВІЛЬНЕ

Втім, люди всеодно перешіптувалися - не могли зрозуміти, в чому ж полягає така обіцяна вигода для них. Чи не зміняться тарифи на газ та електроенергію з сільських на міські, чи з'явиться додаткове транспортне з'єднання, чи платитимуться зарплати, чи не відбудеться скорочень. До слова став і на­ро­д­ний депутат Верховної Ради України Олександр Дехтярчук - "батько" децентралізації, автор проекту реформи адміністративного поділу держави. Він розказав, що побував за кордоном та бачив користь для об'єднаних громад.
- Перш за все, зволікаючи з об'єднанням та приєднанням громада втрачає кошти. Надходять кошти з ЄС, гранди, які освоюються та допо­ма­гають громадам розвиватися. Спроможна - це та громада, населення якої більше шести тисяч. Такі великі громади отримують набагато більше грошової допомоги. Дубно поки не може отримувати нічого, хоча й має статус ОТГ. Бо кошти виді­ля­ються з розрахунку саме на сільського жителя, а в місті сільських жителів нема, а є міські, - поділився Дехтярчук. - У будь-якому випадку, Івання буде в плюсі - чи то з Дубном, чи то з Привільним. Обидва центри потужні - Дубно процвітаюче місто, яке розвивається та, заодно, розвиватиме села поряд. Привільне - потужна ОТГ в Дубенському районі, яка вже освоїла великі кошти, будується, розвиває інфраструктуру так, щоб було легко діставатися до будь-якої точки ОТГ, в тому числі й Іваннівської сільської ради в перспективі. Тож, поки Івання зволікає з приєднанням, то втрачає кошти, які можна використати на розвиток та збагачення своїх сіл. А до кого приєднатися - це повинні вирішити самі люди.
Більше того, нардеп розповів, що податкова наповненість бюджету сільської ради зросте до 60%, а за 2-3 роки в ОТГ буде вкладено набагато більше, ніж сільська рада зможе заробити самостійно. Адже, є багато ресурсів, та потрібно пришвидшитися, аби їх освоїти. Одним з плюсів ОТГ є повернення земель, які ОТГ зможе віддавати в оренду, про­да­вати, а кошти використовувати на розвиток ін­фраструктури, необхідні ремонти тощо.

ПРИХИЛЬНИКИ АГІТУВАЛИ ЗА РІЗНІ БОКИ 

Хтось навіть поділився своєю проблемою, коли в міській лікарні давали "відворот-поворот" в лікуванні через проживання в селі. Кілька педагогів, які працюють в школах, обурювалися, що в місті вчителі суттєво втратили в зарплатах, бо з них зняли різноманітні надбавки та премії. Селяни вважають, що приєднання до Дубна не є таким веселковим, як їм це намагаються донести. Світлана Лампека, висловила думку - приєднавшись до міста Івання втратить свій статус села та буде оміськовуватися. Жінка впевнена - приклад Привільненської ОТГ під керівництвом Юрія Момотюка показує, що краще все ж приєднатися до Привільного. Та на противагу їй виступив один із місцевих бізнесменів-фермерів Петро Гуменюк. Чоловік стверджував - світ ево­люціонує, переходить на сучасні нові технології, тож і Іваннівській сільській раді потрібно приєднуватися до Дубна, аби осучаснитися, а не "зависнути" в статусі села. З його слів потрібно думати про майбутнє дітей, які навряд чи захочуть лишитися міських благ. Запрошений до слова привільненський голова Юрій Момотюк роздав селянам невеличкі буклетики, в яких було розписано про досягнення Привільненського ОТГ та розповів про свою по­зицію.
- Будівництво пожежної станції в Привільному, яке планувалося попередньо в Молодаві, обумовлено тим, що в переспективі до нас може долучитися Івання, тож сполучення з іншими населеними пунктами повинне бути одинкавим, аби можна було якомога швидше дістатися в будь-яку точку ОТГ. Ми плануємо розвиток ФАПів, медичних закладів, садочків і т.д., - розповів Момотюк. - Нам пощастило, бо ми вчасно зрозуміли, що можна використовувати притрасові землі, продати їх, та кошти використати на розвиток. На проданих землях побудували автозаправки, тож тепер ми отримуємо ще й кошти з надходження виплат акцизу на пальне. До речі, кожен бажаючий з Іваннівської сільської ради в четвер 25-го жовтня зможе відвідати екс­курсію по нашій ОТГ. Ми забезпечимо ав­тобусами та покажемо, як наша громада зуміла розвинутися.
Під час розповіді сільського голови знаходилися й ті, хто піднімав його слова на сміх, мовляв, весь розвиток в "одне село". Тим не менше, Момотюк запевняв - усі пункти будуть прописані в договорі приєднання.

СТОМЛЕНІ ЛЮДИ ВТРАТИЛИ КОНТРОЛЬ

Говорили-балакали, та виступ кожного, хто брав слово, закінчувався словами - "Вибір за се­ля­нами!". Тим не менше, сказати кілька слів за­просили і голову районної адміністрації Юрія Пар­фенюка. Голова, як і попередники, говорив про де­централізацію, блага тощо. Проте, його виступ селяни сприйняли в штики та, навіть, подекуди переходили на крик та матюки. Голову РДА зви­нувачували у бездіяльності, навіть оперували у своїх вигуках чутками. Крик здійнявся неймовірний. Галасували, намагалися щось довести пану Пар­фенюку, одне одному, просто сварилися. Взнаки, мабуть, далося те, що збори тривали вже четверту годину і стомлені люди просто хотіли розрядки. Закінчилися баталії тим, що на порятунок своєму колезі вийшов голова Дубенської районної ради Олександр Козак. Той в свою чергу відійшов від обговорення ремонту Іваннівського НВК та чистки септика в Бортниці, та коротко підсумував все сказане раніше.
- Сьогоднішній збір несе швидше консуль­тативний характер. Адже, сьогодні фактично нічого не вирішується, окрім хіба як домовилися про опитування. Процедура приєднання ще не почи­нається. Більше того, депутати повинні тричі про­голосувати на трьох сесіях за приєднання до Привільного чи до Дубна, згідно з Законом. Івання має п'ять варіантів - приєднатися до Дубна, до Привільного, об'єднатися з Малими Садами, з Підгайцями Млинівського району, або ж до ос­таннього залишатися просто сільською радою. Тут повинні вирішити люди і тільки, - резюмував Олек­сандр Козак.
У будь-якому випадку, істина справді в тому, що на який бік не перетягували б ковдру, свою долю повинні вирішувати селяни сільради і тільки. Тож, хоча в неділю ще не визначилися за кого "вийде заміж" Івання, та з впевненістю можна сказати - навряд чи доля Івання вирішиться до кінця року.

Аліна ДУБОВСЬКА.