НЕВИННІ ЧИ ВМИВАЮТЬ РУКИ?

.. Опубліковано в Економіка.

Наприкінці минулого тижня у великому залі Дубенської міської ради відбулося депутатське засідання, на яке прийшли і представники елеватору, що знаходиться в мікрорайоні Цукрового Заводу. Навколо цього підприємства вже не вперше багато галасу - то міська ра­да до суду подає через несплату податків, то жите­лі жаліються на викиди кукурудзяного лушпиння... Директор елеватору спробував пояснити, що саме зараз відбувається на виробництві, проте в якийсь момент стало зрозуміло - просто розмовами не обійдеться.

КУКУРУДЗЯНЕ ЛУШПИННЯ - ПРИВІД ПРИЙТИ ДО МІСЬКРАДИ

«За кілька днів - гори луш­пин­ня!», «Повісила прання біле, знімаю - рябеньке! Все в кукурудзяних шкаралупах. А що на дворі робиться! Кому що казати?», «Вікна не відкриєш. З дітьми по вулиці не погуляєш!» - такими та зі ще збільш міцними слівцями рябіли соціальні мережі повідомленнями щодо дубенського елеватора, відколи розпочалися роботи по збору кукурудзи та її сушіння. Люди скаржилися на те, що рожеве лушпиння до­літає далеко за межі елеватору та заважає спокійно жити - не можливо вікна відкчинити, щось залишити на вулиці. Доводилося часто прибирати, адже за заявами людей - подекуди кількість лушпиння на землі сягала навіть кількох сантиметрів.
Містом почали ширитися чутки, що лушпиння такого дивного рожевого кольору через те, що оброблене якимись хімікатами, отже, може нанести й шкоду здоров’ю - як мінімум алергічну реакцію, як максимум - захворювання дихальних органів чи отруєння. Втім, як зазначили дубенські медики - ні збільшення скарг на алергію, ні будь-яких інших скарг на здоров’я в жителів вулиць-сусідів з елеватором не надходило. Втім, люди неодноразово зверталися до міської ради через депутатів своїх округів з проханням вжити заходів - кукурудзяне лушпиння заважає жити.
Офіційні представники елеватору мовчали, та все ж на день депутата завітали до міської ради, аби висловити своє бачення подій та роз’яснити, звідки така кількість кукурудзяних відходів та чому вони з’являються на людських подвір’ях.

У ВИРОБНИЦТВА ПОВИННІ БУТИ ВІДХОДИ

До слова запросили директора ПрАТ «Західний торгово-промисловий дім» та ТзОВ СП «Нива» Андрія Латоша. Чоловік довго розповідав про те, яким саме є їхнє підприємство. Говорив про суми податків, про загальні обороти, співпрацю з іншими містами. Не оминув увагою і причину того, чому саме прийшов до міської ради. Проблему появи кукурудзяного пилу назвав нормою, бо жодне виробництво не буває безвідходним.
- На великих заводах також є різноманітні викиди в атмосферу - тяжкі метали для прикладу. Є норма таких викидів. Та їх не видно, бо вони дуже дрібні. У нашому випадку все помітно неозброєним оком. Та все в межах норми, - запевнив Андрій Латош. - Так, лушпиння летить, я розумію, що це створює певний дискомфорт. Та це - підприємство. Воно щось виробляє, тож і відходи повинні бути. Жителям треба трішки потерпіти, це сезонна проблема, яка й шкоди, крім порушення естетики, ніякої не несе!
З його слів - на підприємстві періодично робляться необхідні заміри викидів, проводяться екологічні проби тощо, в тому числі й Держпродспоживслужбою, різноманітні експертизи, що можна підтвердити відповідними документами. Втім, присутня на засіданні працівниця держпродспоживслужби гнівно обурювалася на такі закиди – мовляв, жодних тестів, аналізів чи експертиз не робилося.
У свою чергу, міський голова Василь Антонюк оповістив - екологічна служба також навряд чи внесе ясність у ситуацію, бо дала відповідь - перед тим, як приїхати на підприємство, повинна сповістити це підприємство за десять днів до свого приїзду. Тут стає зрозуміло - сезон сушіння кукурудзи вже фактично завершується, якщо ще не завершився, та й «підтягнути хвости» за півтора тижня цілком можливо.

ВЕЛИКІ СУМИ ПОДАТКУ ТА ВИТРАТИ НА ОЧИСНІ ФІЛЬТРИ

- Проектна документація і все обладнання пройшли експертні висновки. Це було зроблено для того, щоб задовільнити всі вимоги, всі норми, - говорив директор елеватору. - Ми постійно змушуємо своїх працівників проходити медичні огляди та перевірки, аби знати, чи не з’явилися якісь хвороби. На наступний рік в бюджет підприємства закладено більше двох мільйонів на те, аби встановити додатково спеціальне обладнання, яке б максимально убезпечило підприємство від розльоту цього лушпиння.
З його слів, вже наступного року кукурудзяної катастрофи у Дубні не буде, або ж помітно зменшиться. До того ж, з елеватором варто змиритися, бо зареєстровані підприємства сплачують великі суми податку в бюджет міста. Станом на 2017й рік ТзОВ «Нива» сплатило 2 млн 217 тис. грн до бюджету Дубна, а ПрАТ «Західний торгово-промисловий дім» - 5 млн 213 тис грн. Станом на 1 листопада 2018-го року ці суми по 2млн 530 тис та 5 млн 22 тис грн відповідно.
Та все ж міський голова переводив розмову про лушпиння.
- Наслідки є, та чи вони шкідливі не можу сказати. Але жителі бачать кольори, бачать сміття. Чому не повідомити і не роз’яснити відразу? Чому потрібно було гратися в мовчанку до цього часу? Ми місяць не могли дістати від вас будь-якої відповіді! - говорив розгніваний мер.
Незалежно від того, що соціальні мережі кишать гнівними коментарями та закликами до дій, а про прихід «елеваторців» на день депутата було попереджено заздалегідь, жодного з голосистих активістів не було.

ЕЛЕВАТОР ВИНЕН МІСТУ?

Все таємне стає явним. Так, зрештою, станеться і з тим горе-лушпинням, через яке розгорівся скандал. Явними стануть і причини того, що підприємство без попередження про те міської ради змінило юридичну адресу. Та про все по порядку. Спокійні переговори між представниками елеватору та депутатами тривали рівно до того, поки питання не торкнулося саме фінансової сторони.
- Я вважаю, що завдана шкода жителям не оплачена. Ось у мене в руках офіційний документ з податкової, в якому зазначено ТзОВ «Західний торгово-промисловий дім» в 2017-му сплатив 3306 грн відшкодування за забруднення, а в 2018-му – 6 тис 242 грн. Хіба це еквівалентно завданій шкоді? Ці гроші не покривають збитків! - прокоментувала Ольга Ляшенко. Пізніше стало відомо, що компанія «Райз», до того, як на її місце прийшов «Західний торгово-промисловий дім», не сплатила місту пайової участі, сума якої сягає понад 9 мільйонів гривень. «Райз» змінив юридичну адресу без попередження про це міської ради та не сплатив податку. Та, найцікавіше, що і «Райз», і «Західний торгово-промисловий дім» мають одного й того ж власника - Олега Бахматюка. Раніше міський голова припускав, що постійні зміни юридичних адрес це ніщо інше, ніж спроба ухилитися від виплати податку. Але ж, «Західний торгово-промисловий дім» справно сплачує податки і в міської ради до цього підприємства немає претензій. То чому так склалося з «Райз(ом)»? Здається, вся сутність негараздів полягає всього у двох реченнях, які сказав бізнесмен Олексій Івченко для «Форбс №5» про Олега Бахматюка: «Олексій не вміє прислухатися до думки людей, які не раді його успіхам. Він вміє гнути свою лінію». То, може, у цьому й вся справа?
Зрештою, вже цього тижня двері елеватору будуть відкриті для ЗМІ. Наш кореспондент також завітає на чи не найбільш обговорюване підприємство Дубна.

Аліна ДУБОВСЬКА.

Додати коментар


Захисний код
Оновити