Кому вигідно купувати газ на зиму

.. Опубліковано в Економіка.

Нещодавно в Україні стартувала акція «Твоя енергонезалежність», відповідно до якої споживачі можуть придбати резерв газу на зиму за літньою ціною - 5 995,53 гривень за тисячу кубічних метрів, тобто трішки більше, ніж 5 гривень 99 копійок за один куб, але, знову ж таки, трішки менше (приблизно на половину копійки), ніж 6 гривень. Закупити газ на осінньо-зимовий період можливо лише до 25 вересня (включно).

Власне, 5 гривень і 99 копійок - це вартість природного газу без врахування його транспортування і так званого коефіцієнту приведення до стандартних умов, тобто певну кількість «зайвих» кубів і надалі додаватимуть.
Для кожної області вартість транспортування різна, на Рівненщині наразі вона становить приблизно 79 копійок за один кубометр, тобто вартість одного кубу газу із транспортуванням становить 6 гривень і 78 копійок. Продають газ на осінньо-зимовий період без вартості транспортування, тобто, навіть якщо домогосподарство закупить необхідну кількість газу, то за транспортування кожного місяця доведеться доплачувати, не виключено, що вартість транспортування зростатиме.
Відповідно до угод, за збереження придбаних запасів газу та стабільність ціни на них відповідає НАК «Нафтогаз України». Кожен споживач, який має намір закупити необхідну кількість газу, повинен вирішити - довіряти чи не довіряти гарантіям цієї компанії.
Власне, з компанією НАК «Нафтогаз України» пов’язано чимало скандалів, які експерти називають корупційними – це і, м’яко кажучи, дивні оборудки, і щомісячні заробітні плати по кілька мільйонів, і премії по 300-500 мільйонів. Окрім того, у Законі України «Про ринок природного газу» та у нормативно-правових актах прописано поступову ліквідацію «Нафтогазу» та НКРЕКП, натомість планують поставити іншого Регулятора, який не впливатиме на ціни за природний газ та електроенергію. Також у законодавстві чітко прописано приватизацію 49 відсотків газових сховищ та газотранспортної системи. Коли саме ліквідують компанію НАК «Нафтогаз України» наразі невідомо, хочеться вірити, що вона протримається до 31 березня 2020 року.
Оформити купівлю-продаж можливо в Особистому кабінеті на сайті 104.ua, або в Центрі обслуговування клієнтів Регіональної газової компанії, який знаходиться у Дубні, поблизу Миколаївського собору і Центру зайнятості. Максимальний обсяг закупівлі газу обмежений - до 25 тисяч кубів на одне домогосподарство.
Залишок передплаченого газу по акції «Твоя енергонезалежність» буде зазначений у щомісячному рахунку за використаний газ. Використовувати газ, куплений в рамках акції «Твоя енергонезалежність», можна до 31 березня 2020 року. До цієї дати НАК «Нафтогаз України» поставлятиме учасникам акції газ з резервних обсягів за акційною ціною. Розмір економії при цьому буде залежати від поточних цін, і продавець буцімто не зможе вплинути на її розмір.
Якщо куплений резерв буде витрачено до 1 квітня 2020 року, споживач зможе отримати газ на загальних умовах, які діятимуть на той час. Споживачам, які до 1 квітня 2020 року не використають передплачений газ, зарахують сплачені кошти як переплату, або ж повернуть готівкою після 1 червня 2020 року. Закупити природний газ можна лише в тому разі, якщо особа не має заборгованості.
Власне, у кореспондента виникли додаткові запитання, тож прямуємо до Центру обслуговування Регіональної газової компанії.
Фахівець з обслуговування клієнтів акціонерного товариства «Рівнегаз» Олена Сергіївна Габрель повідомила:
- Особам, які до нас звертаються, ми роздаємо невеличкі рекламки, аби можна було більш детально ознайомитися з умовами акції. Я видаю «талончик», в якому вказано номер, відповідно до електронної черги, та направляю їх до нашого старшого менеджера, або до фахівців з обслуговування клієнтів. Якщо особа ухвалить рішення стосовно попередньої закупівлі газу за літніми цінами, то необхідно написати заяву. У наших комп’ютерах вже є текст заяв, тож оформлення не займе багато часу. При собі потрібно мати паспорт, ідентифікаційний код, а також показник лічильника на день звернення. Бажано, аби цей показник був сфотографований. Саме від цього показника фіксуватиметься та йтиме нарахування.
- Чи може особа замість оригіналу надати ксерокопію паспорта та коду?
- Так, звісно, замість оригіналів можна подати ксерокопії.
- Купівлю природного газу може оформити лише власник житла, чи будь-хто із зареєстрованих співвласників - членів домогосподарства?
- Не обов’язково, аби це був власник житла. Співвласник також має право на закупівлю природного газу.
- Співвласник повинен надати свій паспорт та код, чи власника житла?
- Паспорт та код особи, яка зробить закупівлю.
- Якщо особа не зареєстрована у будинку чи квартирі, але офіційно його винаймає, то чи зможе закупити природний газ? У законодавстві прописані правила, відповідно до яких орендарі житла навіть мають право на отримання субсидій.
- Так, можуть, якщо винаймають житло офіційно, тоді необхідно надати відповідну довідку про склад сім’ї із ЖЕКу, також законодавство дозволяє таким особам укласти тимчасову угоду із газовою компанією терміном на один рік, але такий договір можна укласти лише за згодою власника житла, після чого можна закупити необхідну кількість кубометрів газу. Закупити газ зможе та особа, з якою укладений договір.
- Яку максимальну кількість осіб може обслуговувати акціонерне товариство «Рівнегаз» упродовж робочого дня?
- Упродовж дня ми обслуговуємо по 180-200 осіб. У нас працює електронна черга, це дуже зручно для клієнтів. Ми видаємо «талончик» і особа чекає в залі. У залі знаходиться комп’ютер, оголошують, коли звільняється робоче місце, а також до якого саме фахівця потрібно сідати.
- Чи може особа самостійно вибрати, до якого саме фахівця звернутися?
- Якщо особа наполягає, що хоче, аби саме цей фахівець її обслуговував, то ми враховуємо таке побажання.
- Які документи потрібно мати при собі громадянам, які звертаються з інших питань, не пов’язаних із закупівлею газу?
- Щоб зареєструватися на прийом, якщо потрібно, наприклад, лише надати останній показник, достатньо мати при собі лише цей показник. А якщо особа хоче, наприклад, переоформити угоду на нового власника, то потрібно мати при собі копію паспорта та ідентифікаційного коду власника, копію документу, що підтверджує право власності, копію технічного паспорту на житло, довідку про склад сім’ї та абонентську книжку на газові прилади. Тобто, все залежить від того, з якого саме питання звертається особа. Кожному, хто звертається, я пояснюю, який саме перелік документів потрібно мати при собі.
- А якщо особа хоче зробити звірку?
- Якщо особа хоче провести звірку і не має при собі паспорта та коду, але ці дані вже введені в комп’ютер, ми можемо провести таку звірку по особовому рахунку. Повідомлять, який має борг чи, навпаки, переплату, які виплати і коли здійснювалися за даною адресою. Якщо ж ці дані не введені, то ми також проводимо звірку, але просимо, щоб наступного разу, коли до нас звертатимуться, взяли ці документи.
Залишилися запитання стосовно закупівлі газу на осінньо-зимовий період для пільговиків, або для осіб, які оформлятимуть субсидії. Адже необхідно наперед сплатити стовідсоткову вартість природного газу.
Старший менеджер по роботі з клієнтами Олександр Миколайович Грановський продовжив розмову:
- З першого жовтня планують ввести монетизацію пільг. У такому разі необхідно написати заяву до управління соціального захисту, аби змогли на руки отримати ці кошти.
- Монетизація може бути як готівковою, так і безготівковою. Теж саме стосується субсидії. Якщо пільга чи субсидія готівкова, то особі на певний рахунок щомісяця надходять кошти, які зможе отримати особисто. Проте, якщо управління соцзахисту нараховуватиме безготівкову пільгу чи субсидію, то банки не видаватимуть на руки готівкові кошти, а самотужки перераховуватимуть на рахунки надавачів послуг, у тому числі газовій компанії.
- Газ купується без урахування пільг, або субсидій. Якщо буде безготівкова монетизація пільг, або субсидій, то не варто поспішати із закупівлею газу, бо при цьому можна втратити. Можлива ситуація, коли буде переплата, ці питання кожен споживач має узгоджувати із управлінням соцзахисту. Закупівля газу наразі вигідна особам, які не мають пільг та субсидій та споживають багато газу під час опалювального сезону.

Ситуацію з’ясовувала Олена КУРІШКО.

Додати коментар


Захисний код
Оновити