Гра в наперсток?

.. Опубліковано в Економіка.

СТОЛИЧНІ ПОСАДОВЦІ ОБІЦЯЛИ, ЩО БУДЕ ПРИПИНЕНО НАРАХУВАННЯ «ЗАЙВИХ» КУБІВ ГАЗУ. ЧОМУ ЦЮ ОБІЦЯНУ НІХТО НЕ ЗБИРАЄТЬСЯ ВИКОНУВАТИ?

Чимало українців зіткнулися із такою проблемою – під час осінньо-зимового періоду (опалювального сезону) облгази нараховують зайві кубічні метри. Виставляють коефіцієнт, на який множать використані кубометри газу, це називається «приведенням до стандартних умов».
Річ у тім, що урядовці та законотворці, яких нещодавно замінили, свого часу окрім об’єму газу, який обчислюється у кубометрах, ввели таке поняття як обсяг, що дозволяє вимірювати газ у гігакалоріях, джоулях тощо. Проте лічильників для вимірювання обсягу в споживачів немає (вимірюється лише в кубометрах), втім, це не заважає власникам облгазів його виставляти в платіжках. Тобто, в осінньо-зимовий період до об’єму газу добавляють щомісяця від 3-х до 30-ти «зайвих» кубометрів.

ФАНТОМНІ ШТРАФИ?

Зі всієї України до столиці надходили скарги – незаконно нараховують зайві куби. На початку року Антимонопольний комітет розпочав перевірку облгазів, урядовці та керівництво НКРЕКП палко обіцяли – у разі виявлення таких порушень винних покарають, а «зайві» кубометри газу відмінусують. Наприкінці березня 2019 року ЗМІ рясніли повідомленнями – Антимонопольний комітет виявив порушення ліцензійних умов двадцятьма облгазами, всіх порушників оштрафували на сотні мільйонів, а споживачам зроблять перерахунки…
Минали місяць за місяцем, але перерахунків споживачі так і не дочекалися. А як же штрафні санкції у сотні мільйонів? Чому реакція власників газових компаній така, ніби вони й не чули про ті штрафи, а не те, щоб сплачувати? Якщо існує суворий припис стосовно припинення нарахування зайвих кубометрів, то чому він не виконується? І звідки така впевненість у керівництва газових компаній, що їх ніхто не каратиме? Що насправді відбувається за лаштунками?
Власне, я теж є споживачем газу, подавала скаргу про нарахування «зайвих» кубометрів газу спочатку до міської ради, оскільки, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування в подібних випадках повинні відреагувати належним чином. Дубенська міська рада переслала цю скаргу в товариство з обмеженою відповідальністю «Рівнегаззбут», яке займається постачанням природного газу.
Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу», облгаз розділився на дві компанії – постачальна та розподільна (транспортування з газотранспортної системи до наших домівок). Від «Рівнегаззбуту» надійшла відповідь, де було вказано, що вони, мовляв, нараховують виключно по лічильнику. Пояснили: «Господарчу діяльність з розподілу природного газу, зокрема визначення об’єму та обсягу поставленого споживачу (спожитого ним) природного газу здійснює виключно приватне акціонерне товариство «Рівнегаз», який визначає об’єм спожитого природного газу та передає інформацію про об’єм та обсяг розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний період до оператора газотранспортної системи з метою її використання суб’єктами ринку природного газу, у тому числі постачальником споживача - ТОВ «Рівнегаззбут»… Функцію визначення обсягу спожитого природного газу покладено на газорозподільну компанію та споживача… Нарахування плати за спожитий природний газ … проводиться ТОВ «Рівнегаззбут» на підставі даних, отриманих від оператора газорозподільної мережі (ПАТ «Рівнегаз») про обсяги (об’єми) спожитого природного газу за підсумками місяця…». Закінчується ця відписка словами: «Наразі до товариства не надходила інформація від ПАТ «Рівнегаз» про проведення перерахунку об’ємів споживання (розподілу) природного газу… Таким чином, нарахування плати … проведені відповідно до правил та вимог чинного законодавства…».
Тобто, фактично постачальна компанія відповіла, що потрібно з’ясовувати із розподільною.

ДОДАТКОВИЙ «СЮРПРИЗ»

Я оскаржила цю відповідь через міську раду, скаргу передали в ПАТ «Рівнегаз». Від цієї компанії у травні завітали дві працівниці, виміряли трубу біля лічильника, пообіцяли, що додатково нараховану кількість кубів трішки зменшать. Втім, ніхто нічого не зменшив, залишили все так, як було раніше. А від ПАТ «Рівнегаз» надійшла відповідь, що нарахування додаткових кубометрів газу до показів лічильника є законним.
У відповіді було посилання на «Кодекс газорозподільних систем», «Типовий договір природного газу», «Кодекс газотранспортної системи», ухвалених парламентарями та урядовцями та затверджених постановами НКРЕКП (тобто, законодавчі «сюрпризи» від парламенту, уряду та НКРЕКП), а також - на наказ Міністерства палива та енергетики України № 116 «Про затвердження Методики приведення об’єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу», зареєстрований в Міністерстві юстиції. Тобто, абоненти, що мають газові лічильники, повинні додатково платити за те, що газові монополісти не мають приладів для вимірювання температури та тиску газу?
Як я вже писала, до тарифу входить вартість транспортування природного газу. Отже, після нарахування додаткових кубів - виходить подвійна оплата. Представники ПАТ «Рівнегаз» письмово пояснили: «Рухаючись мережею розподільчих газопроводів, природний газ набуває температури середовища, в якому прокладені газопроводи. Об’єм газу, що обліковується лічильником, за таких умов є об’ємом газу в робочих умовах. Потрапляючи в житлове приміщення взимку, природний газ, як і всі газоподібні тіла, нагріваються та розширюються в об’ємі, влітку, навпаки, стискаються. Коефіцієнт, який враховує помісячну різницю температури і тиску, що впливає на об’єм газу, визначений наказом Міністерства палива та енергетики України…».
До речі, на додатково нараховані кубометри газу не нараховують ні пільг, ні субсидії – споживач додатково сплачує повну вартість…
Від газових компаній був додатковий «сюрприз» у березні замість ста кубічних метрів нарахували по пільгах 76, а 24 додатково дописали до квітня і нарахували за них, замість пільгової, стовідсоткову оплату. Під час звірки відмовилися зробити відповідний перерахунок (розмова записана на диктофон). Тобто, за 24 куби я сплатила повну вартість, вчетверо дорожче, ніж мала б сплатити по пільгах учасника бойових дій. Реакція столичних посадовців на це неподобство – нульова.

СКАРГА ДО НОВОГО ПРЕЗИДЕНТА

У червні я надіслала дві скарги - до Кабінету міністрів (наразі колишнього) та до Адміністрації президента. До скарг додала копії квитанцій на осінньо-зимовий період, надісланих від облгазу, а також копії відповідей від розподільної та постачальної газових компаній. І Кабмін, і Адміністрація президента переслали ці скарги до НКРЕКП.
Нещодавно отримала відповідь на чотирьох аркушах. Як виявилося, ця солідна компанія-регулятор передала мої скарги облгазам і від них надійшла відповідь: «Згідно даних АТ «Рівнегаз» об’єм природного газу за Вашим лічильником приводиться до стандартних умов… Об’єм фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу оператора ГРМ розраховується як різниця між об’ємом надходження природного газу у відповідний період і об’ємом природного газу, який розподілений між споживачами». Але ж. як я вже згадувала, оплата доставки газу вже входить до тарифу.
Читаємо далі: «В рамках здійснення державного регулювання суб’єктів природної монополії, НКРЕКП 23.11.2018 було прийнято постанову № 1511, якою заборонено ПАТ «Рівнегаз» при здійсненні обліку природного газу, використаного побутовими споживачами, приводити об’єми природного газу до стандартних умов для здійснення комерційних розрахунків за використаний природний газ побутовими споживачами. Разом з тим, відповідно до інформації, викладеної у Вашому зверненні, ПАТ «Рівнегаз» було проігноровано вимоги вищевказаної постанови НКРЕКП та у платіжних документах здійснено донарахування побутовим споживачам обсягів, які враховують різницю у приведенні до стандартних умов». Навіть розповіли про штраф у нібито 850 тисяч гривень. Але чому про цей штраф нічого не чули власники облгазів?
Далі – розповіді про позапланові перевірки. Але чому ніхто із споживачів у своїх платіжках не побачили наслідків таких перевірок? Чому не здійснено перерахунків?

ОБІЦЯНКА ВИЯВИЛАСЯ ФЕЙКОМ?

Закінчується лист фразою: «НКРЕКП листом від 11.04.2019 № 4066/14/7-19 повідомила Антимонопольний комітет України про можливі ознаки зловживання, зокрема ПАТ «Рівнегаз», монопольним становищем на ринку природного газу з проханням у разі встановлення зловживання ПАТ «Рівнегаз» монопольним становищем на ринку природного газу вжити відповідних заходів впливу. Слід зазначити, що на сьогодні НКРЕКП продовжує вживати усіх можливих заходів у межах визначених повноважень для приведення дій оператора ГРМ у відповідність до вимог чинного законодавства».
До речі, упродовж останніх місяців ПАТ «Рівнегаз» змінило вивіску на АТ «Рівнегаз». Тож кому направили припис? Компанії, якої більше не існує?
Здавалося б, можна очікувати хепі-енду та перерахунку, де були б відмінусовані «зайві» кубометри, яких упродовж попереднього опалювального сезону мені нарахували одинадцять. Прямую до газової компанії. І чую у відповідь давню «казку» - приведення до стандартних умов законне, відмінусовувати «зайві» куби ніхто не збирається, нічого не було зроблено – мовляв, Кодекс газорозподільної системи та Закон України «Про ринок природного газу» дозволяє «приводити газ до стандартних умов» (розмова записана на диктофон). А як же обіцянка столичних мужів, які «розібралися», «виявили», «вживають необхідні заходи»? Обіцянка виявилася черговим фейком? Демонструється показова безпорадність? Чи відбувається щось на кшталт «гри в наперсток»?

Олена КУРІШКО.

Додати коментар


Захисний код
Оновити