ЧОГО ЧЕКАТИ У НОВОМУ ЕПІДСЕЗОНІ ТА ЯК РЯТУВАТИСЯ

.. Опубліковано в Медицина.

З початком осені і холодів українці мусять мислити - як уберегтися від застуди та можливої епідемії грипу. У Міністерстві охорони здоров'я повідомили, що останнього варто чекати вже у жовтні. У цьому сезоні епідемія грипу в Україні буде представлена трьома штамами: «Мічиган», «Сінгапур» і «Колорадо». При цьому з двома останніми видами Україна зіткнеться вперше. Однак не все так страшно, бо за даними Рівненського обласного лабораторного центру станом на 17 жовтня на Рівненщині не зафіксували жодного випадку захворювання на грип. А тим часом у мережі аптек області надійшло два види вакцин від цього захворювання.

Найнебезпечнішим із цих трьох штамів є «Сінгапур», який загрожує епідемією в країні й може призвести до летальних випадків. Остерігатися його слід перш за все людям похилого віку, дітям і вагітним (хоча ці категорії людей вразливі для будь-якого виду грипу). Перші ознаки захворювання цим штамом з'являються через 12-48 годин у вигляді кашлю й нежитю. Крім інших типових для грипу симптомів, для «Сінгапуру» харак­терні біль у грудях, нудота, діарея, сльо­зотеча та світлобоязнь.
Крім того, штам грипу «Сінгапур» може принести низку ускладнень, таких як пневмонія, серозний менінгіт, енцефаліт, імунодефіцит, міокардит і навіть онко­за­хворювання.
Загрожує епідемією також штам грипу «Колорадо», але великої кількості ле­тальних випадків не буде. Його симптоми проявляються через 24-48 годин. Це сухий кашель, ломота в тілі й важке ви­снаження.
Такі ж ознаки захворювання на грип штаму «Мічиган», але з ним українці вже стикалися, й епідемії чекати не слід, як і великої кількості смертельних випадків. Незважаючи на це, захворювання на грип «Мічиган» загрожує ускладненнями у вигляді енцефаліту, менінгіту та пне­в­монії.
За словами завідуючого епідвідділом Рівненського обласного лабораторного центру Віктора Мороза, саме ускладнення можуть призводити до летальних нас­лідків. Торік від грипу, що спричинив ускладнення в Україні, загинуло 7 осіб. Один летальний випадок був і на Рів­ненщині.
Щоб без захворювань переносити епідсезон, а цього року за пронозами фахівців він в області починається з кінця жовтня і триватиме до кінця травня, Віктор Мороз рекомендує вакцинуватися.
Цього року, за його словами, Україна закупила 350 тисяч доз вакцини. 300 тисяч з них – французького виробника, ще 50 тисяч – корейського.
- Обидві вакцини якісні, обидві прой­шли всі необхідні контролі, перевірки. Як корейська, так і французька вакцини добре себе зарекомендували на ринку країни та і області зокрема. 350 тисяч доз – це все, що мільйони українців матимуть на весь епідсезон. Тому рап­том, якщо усі забажають отримати щеплення – вакцини не вистачить, - каже Віктор Мороз.
Період з початку вересня до кінця жовтня найсприятливіший для про­ведення вакцинації – вважає фахівець. Бо після отримання щеплення повно­цінний імунітет виробляється через два-три тижні. Тож вакцинуватися реко­мендують до початку епідсезону.
- Хоча, щеплення можна робити і в пік захворюваності, просто на час вироблення імунітету варто бути обе­режнішим. І найперше уникати місць великого скупчення людей, - розповідає Віктор Мороз.
За його словами, виходячи з прак­тики попередніх років, пік епідза­хво­рюваності в області припадає на кінець січня початок лютого. Хоч і зауважує, були сезони, зокрема і попередній, коли пік епідсезону припадав на грудень.
- Приблизно на ці місяці ми очікуємо зростання захворюваності і цього року. Проте, коли ж саме розпочнеться цей епідсезон – не скаже вам жодний епі­деміолог світу, - додає Віктор Мороз.
Фахівець розповідає, що вже отри­мав щеплення від грипу цього року. Розповідає, що в області надзвичайно низькі показники, щодо вакцинації населення.
- На Рівненщині у попередні роки вакцинувалося не більше 1% населення. По Україні цей показник іноді теж не дотягує навіть до 1%, в окремі роки сягає 1,4%. Думаю, такі низькі показники зумовлені кількома факторами. Один із них це те, що вакцинація є не обов’яз­ковою, а лише рекомендованою. З цього фактора випливає й інший, оскільки держава не може забезпечити вакциною населення у повній мірі, купувати її доводиться за власний кошт. Цього року одна доза вакцини коштує в межах близько від 200 до 300 гривень. Зва­жаючи на рівень забезпечення насе­лення – це чималі суми. Ще один фактор – надзвичайно велика кількість міфів навколо вакцинування проти грипу. Вважають, вакцинацію не потрібно робити, бо віруси не одні і ті ж. І коли щеплюєтеся від одного, захворіти можете іншим тощо, - каже епідеміолог.
Цими вихідними у аптеки обласного центру надійшла французька вакцина. Вона може захистити від чотирьох штамів вірусів грипу, на відміну від корейської, до складу якої включено три віруси.
У перший день продажу французької протигрипозної вакцини рівняни придбали 15 доз. Загалом у аптекарів є майже півтисячі доз, повідомила завідувачка аптеки Олена Рева. Вакцину зберігають у холодильниках, а до аптек перевозять у спеціальних контейнерах. Вона підтвердила - рівняни декілька тижнів запитують про її наявність.
– Ті, хто бажають, населення, можуть купити не тільки в нашій аптеці, а й в районних. Там такі ж умови зберігання, і зроблено все, щоб вакцина була якісна. Люди цікавляться, беруть, думаю, і будуть брати. Бо зараз більш відповідально ставляться як до свого здоров’я, так і до здоров’я своїх дітей, – каже Олена Рева.
Перша партія вакцини від грипу надійшла на Рівненщину минулого тижня. Тоді до аптек привезли 70 вакцин ко­рейського виробника, їх зберігають у холодильниках, а до аптек перевозять у спеціальних контейнерах.

Мілана МИЛЕЦЬКА.