У ШКОЛИ ТА ДИТЯЧІ САДКИ ДУБЕНЩИНИ З 1 БЕРЕЗНЯ НЕ ДОПУСКАТИМУТЬ НЕ ЩЕПЛЕНИХ ВІД КОРУ ДІТЕЙ

.. Опубліковано в Медицина.

У п’ятницю, 1 лютого, відбулися засідання комісій ТЕБ і НС міста Дубна та району. Був затверджений план заходів щодо попередження та локалізації захворювання на кір. Цей план включає багато пунктів, серед них – рекомендація керівникам освітніх закладів не допускати не щеплених дітей до відвідування шкіл та дошкільних навчальних закладів.

Подібні карантинні заходи вже запроваджені у Луцьку та Рівному. Щоправда, у Дубенському районі вони трішки лояльніші - для вакцинації надається не сім днів, а цілий місяць – до 1 березня.
За більш детальною інформацію обласний тижневик «Скриня» звернувся до завідувача відділення організації епідеміологічних досліджень Дубенського МРВ ДІ «РОЛЦ» МОЗ України Юрія Мухи. Юрій Сергійович розповів нашому кореспонденту:
- Якщо взяти директивні документи, то управління освіти має право ухвалити таке рішення, оскільки у статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хворих» чітко прописано: «Дітям, які не отримують профілактичних щеплень, відвідування навчальних закладів не дозволяється». Якщо взяти цифри по місту, то наразі у шостій школі не щеплено 25 відсотків, у третій – 7 відсотків, у першій - 9 відсотків, у сьомій - 9.5 відсотка.
У Дубенському районі офіційні показники по щепленнях виглядають кращими. Але у мене є підозра, що в окремих випадках дітей не щеплювали, а лише, на прохання батьків, ставили відмітки. Саме тому ситуація в районі мене більше турбує, ніж у місті.
Один із карантинних заходів, на який очікують батьки, - це тимчасове закриття шкіл та дитячих садків. Під час епідемії кору, в принципі, такі заходи не рекомендуються, оскільки хвороба «вибирає» не щеплених дітей і закриття навчальних закладів не зупинить циркуляцію захворювання у межах міста чи району. Вірус є і буде. Інфікуватися можна і в транспорті, і під час контактів між дітьми тощо.
- Розкажіть, будь ласка, про саме захворювання.
- Кір – це інфекційне захворювання, його називають дитячою інфекцією, хоча хворіють і дорослі. Захворювання не є важким, це вірусна інфекція, не існує якогось специфічного лікування, а лише симптоматичне. Тобто, якщо підвищена температура – вживають жарознижуюче, якщо сильний головний біль – знеболювальне. В принципі, якщо за 4-7 днів немає ускладнень, то кір минає.
- Яка симптоматика початку захворювання? Що людину має насторожити?
- Симптоматика загальна і на перших етапах можна навіть сплутати з грипом чи ГРВІ – загальна слабкість, нежить, головний біль, на третій-четвертий день сильно підвищується температура – до сорока градусів, з’являється висипка по всьому тілу – зверху донизу. Втім, можливе атипове протікання захворювання – це коли висипань небагато, і дуже рідко – коли їх взагалі немає.
- Як довго триває інкубаційний період?
- Інкубаційний період триває приблизно 21 добу, а потім з’являються перші симптоми.
- Під час інкубаційного періоду можна якось виявити початок захворювання? Наприклад, через аналіз крові?
- Для того, аби захворювання проявилося, має пройти певний час, доки не почне вироблятися імунітет – лабораторний аналіз нічого не покаже.
- Які можливі ускладнення?
- Ускладнення можуть бути дуже важкими, можливі різноманітні запалення вірусної етіології – це бронхіти, пневмонії, а самим важким ускладненням являється енцефаліт – запалення оболонок головного мозку вірусом кору.
- Яка ситуація із захворюванням на Дубенщині?
- Ситуація по захворюванню на кір як по місту, так і по району досить ускладнилася. Кількість хворих щоденно збільшується. Минулого року по місту та району загальна кількість хворих становила 132 особи, у попередні роки взагалі були поодинокі випадки – 5-10 осіб на рік, не більше. А станом на сьогоднішній день маємо вже 120 випадків захворювань. Переважна більшість хворих – діти до 17 років. Тобто, у нас епідемія кору. Аналогічна ситуація по всій Україні.
Минулого року в Україні померло 16 осіб – 12 дітей і четверо дорослих. З початку 2019 року померло семеро громадян, - з них одна особа з Рівненської області. На щастя, у Дубенському районі смертельних випадків не було.
- Яким чином можна вберегтися від захворювання?
- Єдиним виходом являється проведення щеплень. Вакцинація відбувається відповідно до календаря, перший раз – у рік, а вдруге – у шестирічному віці. В принципі, достатньо і одного щеплення, другий раз його проводять для того, щоб охопити всіх. Тому що навіть при масовому щепленні вдається вакцинувати 70 відсотків, для того, аби «зачистити» ще 30 відсотків, що залишилися, і роблять повторне щеплення. Перш, ніж робити повторне щеплення, необхідно здати аналіз крові на наявність імунітету.
Дорослих щеплюють до 30-річного віку, але, в принципі, якщо особи старшого віку підозрюють, що не прищеплені, то можуть у поліклініці зробити чергове щеплення.
- Упродовж якого часу після вакцинації виробляється імунітет?
- Упродовж двох-трьох тижнів. Це є живий послаблений збудник кору, який не повинен викликати захворювання, а лише – вироблення імунітету. Імунітет виробляється двояко – або людина перехворіє і отримає пожиттєвий імунітет, тобто більше ніколи не захворіє, або вакцинується. Багато людей вважає, нібито є якісь ускладнення – це не так. При введенні будь-якої вакцини є певна реакція, можлива невеличка висипка, невеличка температура, тому що організм починає боротися з послабленим збудником, виробляється імунітет.
- Чи доречно вакцинуватися у той час, коли прогресує епідемія? Адже, не виключено, що людина інфікована, відбувається інкубаційний період, і якщо введуть ще й додатковий збудник, нехай навіть послаблений… Чи не може це ускладнити стан здоров’я?
- Так, тоді певною мірою в організм потрапить подвійна доза. Але якщо немає явного контакту з інфекційним хворим, то краще все ж таки прищепитися. При контакті з хворим, якщо у людини немає виробленого імунітету, ризикує захворіти практично 90 відсотків. Адже інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Вірус не є стійким у зовнішньому середовищі, тобто навіть вологе прибирання приміщення його дезактивує. Також його знищує ультрафіолетове випромінювання.
- Чимало осіб вважає, що краще у дитячому віці перехворіти, це у майбутньому надійніше захистить, ніж щеплення, виробиться набагато сильніший імунітет, тому що в старшому віці захворювання переносять дуже важко.
- Справді, у дитячому віці кір переноситься набагато легше. Шляхом перенесеного захворювання виробляється сильний імунітет, але батькам слід добре подумати, оскільки можливі серйозні ускладнення. Через послаблений імунітет може добавитися бактеріальна інфекція. Існує 1-2 відсотка, у яких з певних причин імунітет не може виробитися, але тоді він не виробиться у будь-якому разі.

Спілкувалася Олена КУРІШКО.