ДУБЕНЧАНИН ПОСАДИВ БДЖІЛ НА КОЛЕСА

Шукаючи нектар, бджоли можуть літати більш, як за десять кілометрів від своїх вуликів впорожні, долаючи, скажімо, 50 кілометрів за годину, а з вантажем – три кілометри за 20 хвилин. І це у безвітряну сонячну погоду. Але хіба багато таких рейсів у день вони зроблять? Тож дубенчанин Василь Ковальчук посадив своїх бджіл на колеса. Він придбав для них причіп, розмістив на ньому вулики. І тепер бджоли подорожують квітучими полями, навідуються у ліс.
Василь Ковальчук вже сорок років займається бджільництвом. Мав усього кілька вуликів. Та на невеличкій присадибній ділянці у місті бджолам було не комфортно. А так мріяв обзавестися великою пасікою. Минулого року його мрія почала збуватися. Бо придбав для бджіл звичайний тракторний причіп.
- На ньому і їдуть мої бджоли до медоносів. Не знімаю вуликів з причепа, бо стоять вони у два ряди з одного і другого боку, а всередині прохід, щоб було як працювати, оглядати стільники у кожному вулику.
Від весни до осені бджолиний причеп подорожує. Спочатку мед весняний – майовий – збираю його у садах. Сади відцвітають, починається ріпак, –розповідає пан Василь. - Після ріпаку через деякий час починає цвісти липа. Тож трактором затягує свою пасіку до лісу.
У бджіл є свої розвідники, які шукають медоноси, шастаючи по лісах, полях, садах. І якщо знаходять їх, то починається масовий виліт у поле решти бджіл. Роль бджолиного розвідника взяв на себе пасічник. На своїх «Жигулях» об’їжджає навколишні села та ліси. Побачив – велика плантація гречки зацвіла, тож везе туди своїх бджіл.
У серпні мандрівка бджіл закінчується. Вони приїжджають додому.
Пасічник готує сім’ї до зимівлі. Підгодовує, обробляє від кліща.
- Коли вдарить перший мороз, йду утеплювати, і на цілу зиму вже спокій, каже пан Василь.
Заодно він і дав поради, за якими ознаками вибрати якісний натуральний мед:
- Через 10-15 днів хороший мед починає кристалізуватися. Тільки мед з акації кристалізується слабо, – пояснює пасічник. - Липовий мед має світло-жовтий колір, гречаний – темно-коричневий, з різнотрав’я – жовтий. А є ще падьовий мед. Він – чорний. Бджоли збирають його на сосні. Кожні п’ять років сосна дає падь – чорний мед, такий, як смола. Але його треба весь до грама забирати з вуликів. Він дуже лікувальний, але бджолам його не можна на зиму лишати. Тому що у бджіл від нього пронос і вони гинуть. Не можна залишати бджолам і соняшниковий мед. Найкраще годувати їх липовим та гречаним медом.
Ідея «мобільної» пасіки чоловіку спала на думку, як будучи на заробітках у Польщі, на власні очі побачив, як вивозили бджіл на поле.
Бджолині павільйони - багатокорпусна промислова система, і вся Європа, та й фактично весь світ її використовує.
Фактично, головною перевагою такого вулика є можливість обирати те чи інше місце для збору меду, а ще такі вулики легші в обслуговуванні.
Бджолиний павільйон в рази ефективніший звичних пасічних господарств, і служить відмінною альтернативою десятку стаціонарних вуликів. Ця ідея дозволяє створити свою рентабельну пасіку та розвинути вже діючий бджолиний бізнес.
Пересувні бджолині павільйони дозволяють значно економити місце, на відміну від роздільних вуликів. По суті, вся ваша пасіка – це пересувний причіп. Фактично, у бджоляра з'являється можливість вибирати найкращі місця для медозбору, переміщаючись з одного місця на інше Що потрібно для мобільної пасіки? Як конструкції для пересувної пасіки часто використовують двовісні причепи військових машин (КУНГ). Але можуть застосовуватися і інші причепи, в тому числі звичайні бортові причепи. Плюс до всього, якщо вам потрібна «мобільність», доведеться придбати і тягач. Причому, такі вкладення можуть окупитися всього за декілька вдалих сезонів. Також можна влаштувати павільйон і без тягача. Просто потрібно знайти в будь-якому найближчому селі тракториста, який за невелику винагороду перетягне Ваш павільйон куди потрібно. Тим більше, що у більшості випадків, переїздити буде потрібно зовсім не далеко.
При конструюванні пересувної пасіки за основу береться рама зі сталевими стійками, прикріпленими до ресор. А до рами кріпляться з’єднані багатосекційні блоки для бджіл з магазинними надставками. Посередині облаштовується прохід для зручного обслуговування секцій з бджолами. Також, невелике місце в павільйоні відводиться під комірчину бджоляра – місце, в якому зберігається весь необхідний для роботи інвентар. Найкраще місце для кімнати бджоляра – в задній частині причепа. Така схема дозволяє помістити більше 30 бджолиних сімей в 2 яруси. Єдиний, мабуть, мінус мобільної пасіки – високі стартові витрати. Адже крім бджолосімей і пасічного інвентаря необхідно витратитися на придбання пересувного павільйону-причепа з тягачем. Коштує таке задоволення, не менше 200 тис. грн.