ДУБЕНЧАНИН ПОСАДИВ БДЖІЛ НА КОЛЕСА

.. Опубліковано в Життя.

Шукаючи нектар, бджоли можуть літати більш, як за десять кілометрів від своїх вуликів впорожні, долаючи, скажімо, 50 кілометрів за годину, а з вантажем – три кілометри за 20 хвилин. І це у безвітряну сонячну погоду. Але хіба багато таких рейсів у день вони зроблять? Тож дубенчанин Василь Ковальчук посадив своїх бджіл на колеса. Він придбав для них причіп, розмістив на ньому вулики. І тепер бджоли подорожують квітучими полями, навідуються у ліс.

Василь Ковальчук вже сорок років займається бджільництвом. Мав усього кілька вуликів. Та на невеличкій присадибній ділянці у місті бджолам було не комфортно. А так мріяв обзавестися великою пасікою. Минулого року його мрія почала збуватися. Бо придбав для бджіл звичайний тракторний причіп.

-   На ньому і їдуть мої бджоли до медоносів. Не знімаю вуликів з причепа, бо стоять вони у два ряди з одного і другого боку, а всередині прохід, щоб було як працювати, оглядати стільники у кожному вулику.

Від весни до осені бджолиний причеп подорожує. Спочатку мед весняний – майовий – збираю його у садах. Сади відцвітають, починається ріпак, –розповідає пан Василь. - Після ріпаку через деякий час починає цвісти липа. Тож трактором затягує свою пасіку до лісу.

У бджіл є свої розвідники, які шукають медоноси, шастаючи по лісах, полях, садах. І якщо знаходять їх, то починається масовий виліт у поле решти бджіл. Роль бджолиного розвідника взяв на себе пасічник. На своїх «Жигулях» об’їжджає навколишні села та ліси. Побачив – велика плантація гречки зацвіла, тож везе туди своїх бджіл.

У серпні мандрівка бджіл закінчується. Вони приїжджають додому.

Пасічник готує сім’ї до зимівлі. Підгодовує, обробляє від кліща.

-   Коли вдарить перший мороз, йду утеплювати, і на цілу зиму вже спокій, каже пан Василь.

Заодно він і дав поради, за якими ознаками вибрати якісний натуральний мед:

-   Через 10-15 днів хороший мед починає кристалізуватися. Тільки мед з акації кристалізується слабо, – пояснює пасічник. - Липовий мед має світло-жовтий колір, гречаний – темно-коричневий, з різнотрав’я – жовтий. А є ще падьовий мед. Він – чорний. Бджоли збирають його на сосні. Кожні п’ять років сосна дає падь – чорний мед, такий, як смола. Але його треба весь до грама забирати з вуликів. Він дуже лікувальний, але бджолам його не можна на зиму лишати. Тому що у бджіл від нього пронос і вони гинуть. Не можна залишати бджолам і соняшниковий мед. Найкраще годувати їх липовим та гречаним медом.

Ідея «мобільної» пасіки чоловіку спала на думку, як будучи на заробітках у Польщі, на власні очі побачив, як ви­возили бджіл на поле.

Бджолині павільйони - багатокорпусна промислова система, і вся Європа, та й фактично весь світ її використовує.

Фактично, головною перевагою тако­го вулика є можливість обирати те чи інше місце для збору меду, а ще такі вулики легші в обслуговуванні.

Бджолиний павільйон в рази ефектив­ніший звичних пасічних господарств, і служить відмінною альтернативою десятку стаціонарних вуликів. Ця ідея дозволяє створити свою рентабельну пасіку та розвинути вже діючий бджолиний бізнес.

Пересувні бджолині павільйони доз­воляють значно економити місце, на відміну від роздільних вуликів. По суті, вся ваша пасіка – це пересувний причіп. Фактично, у бджоляра з'являється можливість вибирати найкращі місця для медозбору, переміщаючись з одного місця на інше Що потрібно для мобільної пасіки? Як конструкції для пересувної пасіки часто використовують двовісні причепи військових машин (КУНГ). Але можуть застосовуватися і інші причепи, в тому числі звичайні бортові причепи. Плюс до всього, якщо вам потрібна «мобільність», доведеться придбати і тягач. Причому, такі вкладення можуть окупитися всього за декілька вдалих сезонів. Також можна влаштувати павільйон і без тягача. Просто потрібно знайти в будь-якому найближчому селі тракториста, який за невелику винагороду перетягне Ваш павільйон куди потрібно. Тим більше, що у більшості випадків, переїздити буде потрібно зовсім не далеко.

При конструюванні пересувної пасіки за основу береться рама зі сталевими стійками, прикріпленими до ресор. А до рами кріпляться з’єднані багатосекційні блоки для бджіл з магазинними над­ставками. Посередині облашто­вується прохід для зручного обслуго­вування секцій з бджолами. Також, невелике місце в павільйоні відводиться під комірчину бджоляра – місце, в якому зберігається весь необхідний для роботи інвентар. Найкраще місце для кімнати бджоляра – в задній частині причепа. Така схема дозволяє помістити більше 30 бджолиних сімей в 2 яруси. Єдиний, мабуть, мінус мобільної пасіки – високі стартові витрати. Адже крім бджолосімей і пасічного інвентаря необхідно витратитися на придбання пересувного павільйону-причепа з тягачем. Коштує таке задоволення, не менше 200 тис. грн.

Додати коментар


Захисний код
Оновити