ЧОМУ МОБІЛІЗОВАНИМ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯМ НЕ ВРАХОВУЮТЬ СТРАХОВИЙ СТАЖ?

.. Опубліковано в Життя.

Кілька місяців тому по­чула від військовослужбовця з Хмельниччини про те, що мобілізованим та контракт­никам, які служили в ЗСУ до червня 2016 року, не вра­хо­вано страховий стаж, якщо вони, окрім служби, парале­льно не були працевлаш­товані і за них ще хтось, окрім військової частини, не сплачував податок до Пен­сійного фонду. Мовляв, зна­йомий йшов на пенсію, а стаж не врахували, мотиву­вавши це тим, що, відпові­дно до нової Пенсійної ре­фор­ми, трудовий стаж замі­нили на страховий, навіть юрист не зміг нічим допо­могти. Тобто, якби нардепи не прийняли новий Пен­сійний кодекс, то період служби врахували б, а мі­сяці, проведені в АТО, йшли б як один до трьох. А так, дякуючи «турботі» провлад­них небожителів, – нічого. Чесно кажучи, я відразу не повірила. Як таке можливе?

ПРАВО НА СТАЖ Є, ПРОТЕ САМОГО СТАЖУ НЕМА

Оскільки з 6 вересня 2014 по 5 вересня 2015 року (під час тре­тьої хвилі мобілізації) проходила службу в ЗСУ, то, приїхавши на період відпустки, завітала до Пен­сійного фонду (ПФ), аби пере­вірити інформацію. Як не дивно, але військовослужбовець вияви­вся правим. Мені роздрукували та завірили «Індивідуальні відо­мості про застраховану особу» (тобто, про мене, для цього по­трі­бно показати паспорт та іден­ти­фікаційний код) і там не було жодної згадки про мобілізацію. Я залишаю ксерокопію цієї роз­друківки в редакції, тобто доку­ментально підтверджую свої слова. Хочу зауважити, що пра­цівники нашого ПФ краще поін­формовані, ніж їхні колеги з Хмельниччини, тож зуміли все докладно пояснити. До 2004 року страховий стаж зараховують по трудовій книжці, а якщо особа навчалася стаціонарно, то до 2004 року період навчання теж зараховується як страховий стаж (коли особа йде на пенсію, то подає ксерокопію та показує оригінал документа про освіту). Навчання після 2004 року не зараховується. Але персональні дані про військовослужбовців військові частини не передавали до червня 2016 року, тому цих даних немає в реєстрі і наразі не зарахований страховий стаж. Період служби з червня 2016 року як стаж вже зараховується. Я поцікавилася, чи можливо внести в реєстр рік служби по мобілізації. У мене є військовий квиток, де вказано про службу в армії (в трудову книжку його вписувати чомусь заборонено), можна взяти довідку в частині, де раніше слу­жила, про заробітну плату упро­довж служби, де вказано і про сплату за мене страхового внеску до Пенсійного фонду, можна взяти завірені витяги з наказів про зарахування та звільнення по закінченні мобілізації, можна взяти довідку про службу в частині з 6 вересня 2014 року до 5 вересня 2015 року тощо. На жаль, ні, оскільки це законодавчо не прописано. Тож, якби народні депутати прийняли відповідне законодавство, то я змогла б взяти необхідні довідки, і період служби внесли б до реєстру? Почула відповідь, що так, але цього наразі немає, і які б довідки та докази я не принесла, період служби до реєстру не внесуть. Можна було б законодавчо зо­бов’язати військо дані про період служби з лютого 2014 по червень 2016 року теж передати до Пен­сійного фонду, але, враховуючи те, який бардак практично у всіх частинах, а будь-яку простеньку довідку потрібно чекати від двох тижнів до місяця, я розумію, що ця передача відбуватиметься роками, якщо не десятиліттями, та ще й накрутять-перекрутять, а когось і взагалі пропустять, невідомо, чи вдасться добитися хоч якоїсь справедливості. Хто в останні роки служив в ЗСУ, той мене зрозуміє. Добре, що хоч період служби за контрактом з вересня 2017 року мені зарахо­вують, в реєстрі він є.
Втім, мене запевнили, що для осіб, які до кінця 2018 року підуть на пенсію, цей стаж все-таки зарахують, військкомат видасть довідку. А чи можна по такій до­відці і мені внести період служби до реєстру? Ні, бо до реєстру вони нічого вносити все одно не будуть, а наступного року ця довідка вже не буде дійсна, тож немає сенсу зараз її брати.
Мені повідомили, що від­повідно до статті 26 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких зако­нодавчих актів» №2148-VIII, особа, що служила до червня 2016 року має право, аби період її служби в ЗСУ таки зарахували як страховий стаж. Втім, війсь­ковослужбовці-атовці і на отри­мання позачергово земельних ділянок, відповідно до законодав­ства, мають право, проте пере­важна більшість замість земе­ль­них ділянок отримали «комбінацію з трьох пальців». Громадяни, що підуть на пенсію цього року, візьмуть довідку у військкоматі і стаж зарахують. А чи будуть у наступні роки по таких довідках зараховувати страховий стаж, коли особам виповниться 60-65 років? Ні у військкоматі, ні у Пен­сійному фонді на це запитання відповісти не змогли. За ті роки може і справа з військкомату зникнути, і у військовій частині документи можуть загубитися, та й до законодавства можуть внести зміни, і довідки з військкомату буде недостатньо. Якби вже зараз можна було внести дані до реєстру, то я, наприклад, була б спокійна, бо в обіцянки провлад­них мужів не вірю. Проголошене та прописане в законодавстві та у постановах для простих сме­ртних часто не виконується. Наприклад, у червні 2014 року було проголошено, що малоза­безпеченим (тобто, дохід на одну особу менше прожиткового мінімуму) виплатять матеріальну компенсацію на оплату кому­на­льних послуг. І що з того вий­шло? Як виявилося, було на­писано, що ці особи мають право, але так хитро прописано, що не отримають. Тобто, якщо доросла особа має менший дохід від прожиткового мінімуму чи взагалі не має доходу, то все одно повинні його врахувати (на папері є, а в кишені – порожньо), а отже ніяких грошей не отримає. Реально люди малозабезпечені, а пропишуть, що ні, ось вам і «мають право». Ці гроші могли отримати, якщо в сім’ї обоє батьків безробітні і виховують трьох і більше дітей, тобто одиниці. А реклама місяцями звучала по всій Україні – влада виплатила компенсацію всім малозабезпеченим. Наразі обі­цяють субсидію всім потребую­чим, ціни на комунальні послуги підвищать, а на субсидію перед­бачено вдвічі менше коштів. Ось і подумайте, кого провладні мужі зарахують до «потребуючих». Ще один факт. 2015 року упродовж кількох місяців владні мужі хва­лилися по всіх телеканалах та ЗМІ – за період служби в АТО на субсидію не потрібно подавати довідки про доходи, проте так хитро прописали, що таки мусили подавати. Ось вам і «мати пра­о». Чи не відбудеться в май­бутньому подібне і зі стажем за період служби по мобілізації? На це запитання мені ніхто не зміг відповісти, бо ж постійно щось змінюється. Тобто, поживемо – побачимо.

«АФГАНЦЯМ» ПЕРІОД СЛУЖБИ ЗАРАХУВАЛИ ЯК «ОДИН ДО ТРЬОХ». АТОВЦІ ДЛЯ ДЕПУТАТІВ ГІРШІ?

Воїнам-афганцям період, проведений на війні, зараховують до стажу як «один до трьох». Але ж вони не визволяли свою дер­жаву, а воювали за чужі імперські амбіції. Тож чи можуть українські військовослужбовці, які воювали за Україну, розраховувати, що період перебування в АТО їм теж зарахують як «один до трьох»? Так, але такий формат довідки як подається на посвідчення учасника бойових дій наразі не підходить, а яким повинен бути інший формат ні у військкоматі, ні у військових частинах не знають, а значить і видати таку довідку не можуть. Звісно, за­конотворці могли б внести по­правки, аби саме по такій довідці як на УБД зараховували стаж як «один до трьох». Але чи захочуть це зробити? Пообіцяти можуть, проте мають звичку швидко за­бувати свої обіцянки.
Навіть якщо нардепи «зми­луються» і внесуть правки, щоб період служби в АТО зараховували по таких же форматах довідок, як і на УБД, то в мене залишаються запитання. З травня 2018 року війна змінила вивіску з АТО на ООС (Операція об’єднаних сил). Владні мужі через ЗМІ повідо­мили, що для військовослуж­бовців нічого не змінилося. Не­правда! До травня податок на війну брали лише із зарплати, а доплати за перебування на першій та другій лініях виплачувалися в повному обсязі (10 тисяч – пер­ша лінія та 4,5 тисячі - друга). В травні з цих доплат стягують ще один податок на війну, зокрема з тих, хто перебуває на передовій (за кілька десятків метрів від росіян) додатково вираховують по 150 гривень. До нас на передову приїздив офіцер, який назвався представником ОК «ПІВНІЧ» (перевіряв, чи не стріляємо по сепарах), йому задавали за­питання. Розповів, буцімто вне­сено зміни, що грошей вже знімати не будуть з липня і навіть повернуть те, що раніше вира­хували. Втім, ніхто нічого не по­вернув, а по 150 гривень і надалі вираховують.
Мене зацікавило, чи, відпо­відно до законодавства, період служби в ООС зараховуватимуть за певними довідками як «один до трьох»? На це запитання ніхто не зміг відповісти, оскільки немає щодо цього ніяких вказівок. Тобто, має бути постанова чи закон, який би це прояснив, а його ніхто не бачив. Хотілося б почути від­повідь від когось із нардепів, проте з посланням на певний документ, бо нардеп може ска­зати, що так, зарахують, але якщо немає законодавчого акта, де чітко прописано не про АТО, а вже про ООС, то і не зарахують.

ЧОМУ ВІД ТРАВНЯ НЕДОПЛАЧУЮТЬ ТИСЯЧІ ГРИВЕНЬ? 

Це не єдина проблема, що з’явилася після зміни вивіски з АТО на ООС. Починаючи з травня в багатьох частинах солдати скаржаться, що окрім податку 150 гривень, з доплати за ООС за той чи інший місяць зникло ще кілька тисяч. Комусь, незважаючи на те, що перебував на першій лінії, заплатили як за другу (на 5 з половиною тисяч менше), хтось взагалі не отримав доплати за перебування в ООС (якимсь чином «вилетів» зі списків), хтось за той чи інший місяць отримав від кількох сотень до кількох тисяч менше доплати. Не минуло це «щастя» і мене. З 5 травня до 16 серпня я перебувала на передовій за три кілометри від Горлівки. Проте з цього періоду за червень дивним чином «вилетіло» 7 днів. Тобто, у липні я отримала на 2 ти­сячі менше доплати за перебу­вання в ООС (платиться в наступ­ному місяці). Командир роти та штаб батальйону подали вірні списки, а ось у штабі бригади зробили наказ лише з 7-го червня і так нарахували. З 5 травня і до ротації я не покидала передової: в мене не було СЗЧ (самовіль­ного залишення частини) чи де­зертирства на кілька днів (в кого є СЗЧ – пишеться наказ, прово­ди­ться розслідування, тобто є відповідні документи, відкри­вається кримінальна справа), в мене не було відряджень чи відпустки, я не лежала в шпиталі, військовослужбовці з моєї роти підтвердять, що я нікуди не зни­кала і кожен день по 6 годин була в наряді, а інколи й довше, в журналі вечірніх перевірок вка­зано, що я присутня, окрім того, якщо особа їде у відпустку чи відрядження, то видають від­повідні накази про вибуття та прибуття, а таких наказів немає. Хочу нагадати, що у списках, поданих ротним та штабом батальйону вказано, що я була на передовій весь червень і нікуди не зникала. У серпні, після повер­нення з ООС, начальник штабу батальйону звертався у штаб бригади, аби переробили наказ та списки, звучала обіцянка, що дві тисячі повернуть в кінці вересня, коли буде доплата за перебування в ООС за серпень (до 16-го числа, тобто за половину місяця). Проте 2 тисячі мені так і не по­вернули. Оскільки військова час­тина не виконує фінансових зо­бов’язань, я маю право до­стро­ково розірвати контракт. Проте солдатам щось добитися важко, майже неможливо. До мене виявили неповагу і я не маю наміру з цим миритися. 

До речі, зникнення грошей дивним чином збігається з на­бли­женням президентських та парламентських виборів. Тож чи не «зникають» гроші тому, що вони потрібні київським владним мужам? Адже тут, як в матема­тиці: те, що у когось витягують з кишені - добавляється до доходів тих, хто витягує.

ПЕНСІЇ ПРАЦІВНИКІВ НКВД ТА МГБ

Право для дострокового ви­ходу на пенсію залишається лише у військовослужбовців, які служать не менше 25-ти років. Колись таке право мали всі учасники бойових дій, тепер – ні, і бойовий стаж вже не цінується. Наразі можуть вийти на пенсію 60-65-річні особи, які мають 25 років страхового стажу, коли мені ви­повниться 65, то необхідно буде 35 років стажу, інакше можна буде розраховувати лише на мізерну соціальну допомогу, яку мають намір перекласти на місцеву владу, а тут грошей вічно не вистачає. Ось така турбота про військовослужбовців.
Зате працівники НКВД, МГБ, СМЕРШУ та інші пішли на пенсію у віці 45 років, незважаючи на злодіяння, отримують просто за­хмарні пенсії, не каються, а пи­шаються своїм минулим. Про них, а не про захисників України дбають владні мужі…

Олена КУРІШКО.

Додати коментар


Захисний код
Оновити