ЯК ХВОРІ НА ГЕПАТИТ С ПОТРАПЛЯЮТЬ ДО ВІЙСЬКА

.. Опубліковано в Життя.

Владні мужі полюбляють виголошувати з високих трибун про те, що українську армію вдалося «підняти», ледь не заново створити, забезпечити всім необхідним, мовляв, практично наближаємося до стандартів НАТО. Чи так це насправді?

ПАРЛАМЕНТСЬКА «ДЕМОКРАТІЯ»

Нещодавно нардепи збільшили граничний вік служби в армії для жінок з 50-ти до 60-ти років, а відповідно до статті 29 «Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України», військовослужбовці, за згодою командування частини, мають право продовжити службу ще на 5 років, тобто і чоловіки, і жінки тепер зможуть служити до 65-ти років. Кожного року в армії проводять атестацію, туди входить і фізична підготовка. Особи, яким виповнилося 45-50 років, вже не такі сильні, як їхні колеги, отже результати будуть гірші, а заробітна плата знизиться. Непогана економія для частини, вже не кажучи про те, скільки грошей залишиться в Міністерстві оборони. До речі, якщо раніше для жінок були менші фізичні навантаження, ніж для чоловіків, то тепер їх зрівняли, тобто 59-ти та 64-річні як чоловіки, так і жінки під час атестації повинні продемонструвати такі ж результати, як 25-ти чи 30-річні чоловіки. Депутати чванилися, вводячи це нововведення, мовляв, втілюємо стандарти НАТО, бо ж там жінки тягають великі вантажі, тому й українки не повинні «шаритися». До речі, якщо військовослужбовець відстоює свої права, то може стати невгодним і взагалі не пройти «фізо». Це дозволить звільнити його по службовій невідповідності, а у Верховній раді наразі планують всіх, хто буде звільненій по службовій невідповідності або через невиконання умов контракту, - позбавляти пільг учасника АТО чи учасника бойових дій. Чоловік може кілька років воювати, а це не добавляє здоров’я, хоч і не захворіє так, щоб комісували, проте вже не здасть нормативів. Його зможуть або звільнити та з часом позбавити пільг, або залишити з меншою зарплатнею.
Деякі європейські політики пропагують цінності нацменшин, один із пріоритетів – у школах для дівчаток та хлопчиків повинні бути спільні туалети. Спроба ввести це «ноу-хау» в українських навчальних закладах зазнала фіаско. Втім, політики не заспокоїлися, зробили спільні туалети для військовослужбовців. Мовляв, втілюємо в життя стандарти НАТО та ЄЕС. Кабінок у військових туалетах немає, щоправда по боках є невеличкі перегородки. Тому завжди, коли хтось заходить до туалету, запитує: «Тут хтось є?». Якщо відповідає жіночий голос, то чоловіки чекають тощо. Туалети постійно течуть, «робочі» не більше двох-трьох, нарядам часто доводиться вичерпувати воду, що перемішана з сечею, буває так, що відрами її виносять, оскільки труби гнилі та діряві, нормально їх відремонтувати вже неможливо. Але такі дрібниці владних мужів не цікавлять, раз у нас спільні туалети, значить - йдемо в НАТО.
Політики ще й спільну лазню хотіли за­про­понувати, але подібне «реформування» не вдалося. Хоч «натівки» можуть прогулюватися топлес і перед чоловіками на вулиці приймати душ, зовсім не прикрившись, - для українців це неприйнятно.
Фантазії депутатів не мають меж, нещодавно продовжили до 60-ти років граничний вік ще й для цивільних жінок-резервісток. Вмикаю радіо і чую новину: «Тепер жінки будуть зобов’язані їздити на військові збори, виняток буде лише для вагітних». Що це, недолугий жарт? Я не знаю тексту прийнятого закону, чесно кажучи, не читала цього «шедевру». Якщо написано так, як це було озвучено в прямому ефірі, журналіст не помилився і справді прописано слово «лише», то я, м’яко кажучи, дуже здивована. Якщо жінка – мати-одиначка, проте невагітна, то місяць чи два, доки вона буде проходити навчання в «учебці» чи на полігоні, хто виховуватиме дітей? Чи до місцевих нардепів їх приводити або приносити (залежно від віку)? Вони тоді хоча б трішки почали думати, перш ніж за щось голосувати. А якщо у жінки хворі родичі, яких вона доглядає? Як це – «зобов’язані»?
Слід пояснити, як проводяться навчання. В піхоті потрібно одягнути на себе бронежилет з розгрузкою та всією військовою амуніцією (а це більше 20-ти кілограм) і під час руху БМП (бойової машини піхоти) вискочити з «десанту», або, якщо знаходишся в кабіні, підтягнутися догори (а це досить високо) і вискочити на ходу з башти, а потім бігти по дорозі та стріляти з автомата, при чому треба швидко бігти, не відставати від машини. Можете уявити, як би це завдання виконали 59-річна жінка чи чоловік такого віку? Або візьмемо навчання в артилерії, тепер жінок навчатимуть «чоловічих професій», наприклад, номер обслуги гармати – завантажувати та розвантажувати 67-кілограмові снаряди, заряджати гармату і стріляти. Парламентарі впевнені – справляться, тепер всіх зрівняли в правах, демократія…

НОВІ ПАЙКИ

Пам’ятаю, як під час мобілізації інколи розігрівали та їли сухі пайки, свого часу в «Скрині» я критикувала їхню якість. І ось взимку 2018 року по радіо почула виступ одного із посадовців про те, що тепер пайки набагато дорожчі, ніж були «старого зразка», зате – дуже якісні, там на обід є супи і борщі, на смак - як «домашні», а на друге – каші з м’ясом та різні делікатеси, все можна підігріти без вогню, бо ж за натовськими стандартами. Невже в армії хоча б щось змінилося на краще?
Минуло півроку, ми з поверталися з-під Горлівки до частини військовим ешелоном. Раптом я почула дуже неприємний запах, що нагадував фекалії вперемішку з якимось хімікатом. Може, хтось туалет не зачинив? А хімікат звідки? Провідник засипав, щоб трішки дезінфікувати? Я повернула голову і побачила, що туалет замкнутий. Багато хто цікавився, що може так смердіти? Виявилося, в іншому кінці вагона підігріли новий пайок та відкрили (розрізали) його. Пайки легші, ніж були колись, оскільки «харчі» не в жерстянках, а в пакетах зеленого кольору. Це дозволяє їх підігрівати без вогню: в спеціальний пакет наливається холодна вода та сиплеться порошок білого кольору, туди вставляють один із пакетів та щільно закривають, щоб не пропускало повітря. За хвилину починає диміти, оскільки вже нагрілося. Пакет виймають та зверху розрізають ножицями. В жерстяних банках «блюдо» може зберігатися роками, оскільки законсервовано, туди нічого не потрібно добавляти. Інша справа – пакети. Для того, щоб харчі не зіпсувалися упродовж кількох місяців, якщо не років, - туди щедро добавляють хімію. Запах такий сильний, що дихання «перехвачувало», хоч біля деяких купе були відчинені вікна. Добре, що ніхто не хворів на астму, здоровим важко витримати, а у хворого, однозначно, був би приступ. Якщо не підігрівати, то набагато менше смердить. На вигляд цей «делікатес» нагадує якесь блювотиння. Заради інтересу, стримуючи відразу, я теж спробувала скоштувати. Таке гидотне, що не передати словами.
Розповідають, що пайки нового зразка, які були виготовлені раніше (до травня 2018 року), менш бридкі, вони більші за розмірами і там передбачено 4-разове харчування, а з травня – нові пайки більш «удосконалили», а сухе харчування зробили 3-разовим. Нормальні (їстівні) там лише сухарики. На таке «добро» владні мужі витратили сотні мільйонів, якщо не мільярди. Ці гроші витягнуті з кишень платників податків, тобто з кишень кожного пересічного українця. Відбувається банальне відмивання коштів?
Щодо харчування в ООС, військових частинах, навчальних центрах («учебках») та на полігонах, то воно поділяється на котлове та продовольче. Котлове – це 3-разове харчування під час перебування в ООС, «учебках» та на полігонах. В ООС військові мають вибір – харчуватися в їдальні чи отримувати продукти та самостійно готувати. На полігонах, в «учебках» та у частинах вибору немає – військові харчуються в їдальні, а хто не хоче, то купують все за власний кошт.
Продовольче харчування відбувається у військових частинах, там лише строковики їдять тричі, а солдати-контрактники та сержанти - раз чи двічі на добу (залежно від частини), крім суботи, неділі та святкових днів (у ці дні контрактників взагалі не годують). Для офіцерів, як правило, у частинах безплатні обіди взагалі не передбачені. Тричі на добу харчується лише наряд, навіть якщо це вихідні дні.

ВІЙСЬКОВА МЕДИЦИНА

Під час третьої хвилі мобілізації, потрапивши до армії, була просто шокована, дізнавшись, що служать солдати навіть із четвертою стадією раку, а в одного із військових була відкрита форма туберкульозу. Як комісія ВЛК Житомирської області їм підписала «обхідний»? Звісно, чоловіків комісували, проте ця «процедура» зайняла кілька місяців. Слід зауважити, що військові лікарі далеко не у всіх областях так недбало ставляться до своїх обов’язків, більшість хлопців проходять нормальний медогляд.
Чи змінилося щось за останні кілька років? На жаль, ні. Онкохворі і надалі потрапляють на службу. До речі, в моїй роті служив Андрій із Івано-Франківської області, хворий на гепатит С, як пізніше виявилося, ще й наркозалежний. Запитала в хлопця про обхідний, відповів, що підписувати не хотіли, оскільки в медкарті було вказано про ці захворювання, але, мовляв, заплатив «кому треба» 500 гривень і відразу все вирішилося. Його звільнили, а за «любов до наркоти» ще й потрапив під кримінал. Слід зауважити, що вірусний гепатит С передається через кров, ним можна заразитися при рукостисканні, якщо на руках є мікротріщини, при травмах, якщо у хворого потекла кров. Людина заразиться навіть від однієї краплини крові, розведеної кількома літрами води, якщо, наприклад, хоч трішки намочить нею ушкоджену руку чи ногу. Слина не містить цей вірус, але якщо кровоточать ясна чи в роті є тріщина, то можна заразитися через посуд. На війні хлопці часто користуються чужим горням, а хлопець нікому не зізнавався, що хворий. Хто знає, чи не заразив когось? А гепатит – це хвороба, внаслідок якої виникає цироз печінки і людина помирає. Наркозалежні з автоматами в руках небезпечні ще й тим, що можуть своїх перестріляти, добре, що хоч Андрій був спокійним та більш-менш адекватним і не становив небезпеки. Бо ж одна справа отримати кулю від ворога, і зовсім інша – від свого.
Чи був покараний хтось із військових лікарів Івано-Франківщини? Звісно, що ні, вони й надалі підписують обхідні листи. Очевидно, військова медицина у нас теж працює за натовськими стандартами?..

Олена КУРІШКО.

Додати коментар


Захисний код
Оновити